بخش ها

بخش‌اصلی:

• طراحی پرچم و کتیبه:

در این بخش، طراحی‌گرافیکی پرچم یا کتیبه مدنظر است. علاوه بر ترکیب کلی آثار، دقت در اجزاء طرح، اعم از متن و طرح، انتخاب نوشته‌ها، اذکار و اشعار و کتابت آنها، تزئینات، آرایه‌ها، تذهیب‌ها، حاشیه‌ها ، شکل و نوع برش و ... مورد توجه می‌باشد. ارسال مراحل انجام کار‌(اتودهای اولیه)، جزئیات طرح به صورت جداگانه در فرآیند داوری اثر مثبت خواهد داشت. در تولید آثار قالب‌های مختلف تولید کتیبه و پرچم مانند بافت، قلم‌کار، چاپ دستی، سیلک صنعتی، تکه‌دوزی، گلدوزی، زری‌دوزی، و ... می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.


• طراحی المان شهری:

در این بخش «طراحی نمادهای عاشورایی» با محوریت مضامین ذکر شده در مقدمه به منظور جانمایی و نصب در میادین شهری، موضوع فراخوان قرار گرفته‌است. دقت کنید که این نمادهای عاشورایی باید به‌صورت حجمی و سه بعدی طراحی گردیده باشد تا به عنوان اِلِمان شهر مورد پذیرش قرار گیرد.


• طراحی جایگاه هیأت(دکور):

مقصود از این بخش طراحی گرافیکی جایگاه سخنران و مداح هیأت است. اگر این کار به صورت بسته طراحی باشد، به شکلی که از آرایه‌های بصریِ دکور در فضاسازی محیطی هیأت و پیرامون هیأت استفاده گردد، دارای امتیاز ویژه خواهد بود. در این فراخوان داوری آثار بر مدار طراحی گرافیکی است و ارسال تصاویر دکور اجرا شده هرچند در داوری، مؤثرخواهد بود اما به تنهایی پذیرفته نمی‌شود . بنابراین دقت شود ارسال طرح گرافیکی کامل جایگاه و اجزاء طرح ضروری بوده و البته مراحل اجرایی کار و پیش طراحی‌های اثر(اتدهای اولیه) نیز به داوری اثر کمک خواهد نمود در ضمن ارسال فایل متنی حاوی توضیح اثر ، چگونگی اجرا و نوع موادی که در اجرای دکور به کار خواهد رفت الزامی است.


بخش ویژه:

• بازطراحی کتیبه محتشم

باز این چه شورش است که در خلق عالم است     باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است
باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین     بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است...
گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست     این رستخیز عام که نامش محرم است
در بارگاه قدس که جای ملال نیست     سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است
جن و ملک بر آدمیان نوحه می‌کنند     گویا عزای اشرف اولاد آدم است
 
کشتی شکست خورده طوفان کربلا     در خاک و خون فتاده به میدان کربلا
گر چشم روزگار بر او فاش می‌گریست     خون می‌گذشت از سر ایوان کربلا
از آب هم مضایقه کردند کوفیان     خوش داشتند حرمت مهمان کربلا
بودند دیو و دد همه سیراب و می‌مکید     خاتم ز قحط آب سلیمان کربلا
زان تشنگان هنوز به عیوق می‌رسد     >فریاد العطش ز بیابان کربلا
 
این کشته فتاده به هامون حسین توست     وین صید دست و پا زده در خون حسین توست
این نخل تر کز آتش جان سوز تشنگی     دود از زمین رسانده به گردون حسین توست
این ماهی فتاده به دریای خون که هست     زخم از ستاره بر تنش افزون حسین توست
این غرقه محیط شهادت که روی دشت     از موج خون وی شده گلگون حسین توست...
این شاه کم سپاه که با خیل اشک و آه     خرگاه از این جهان زده بیرون حسین توست...

وقتی به عکس‌های به یادگارمانده از هیآت قدیمی نگاه می‌کنیم یا پای خاطرات پیرغلام‌های هیآت می‌نشینیم به خوبی تصویر کتیبه‌های ترکیب‌بند محتشم در ذهنمان نقش می‌بندد. اما اکنون آنچه از کتیبه محتشم در هیأت‌های ما باقی مانده است تکرار دوبیت از آن ترکیب‌بند ماندگار است و متأسفانه کمتر بچه‌هیأتی‌ای را پیدا می‌کنی که بتواند چند بیت از آن ترکیب‌بند را بخواند . در این فراخوان 15 بیت اصلی از ترکیب‌بند بلند محتشم انتخاب شده است تا با دست هنرمندان هیأتی بر پایه ظرفیت‌ها و ظرافت های هنر اصیل اسلامی‌ایرانی در قالب کتیبه‌ای ماندگارنقش بندد. این کتیبه می‌تواند در دو حالت افقی یا عمودی طراحی گردد. لازم به ذکر است به تشخیص هیأت داوران، برگزیده این بخش جهت تولید انبوه و حضور در بازار (با حفظ مالکیت معنوی آثار) به تولیدکنندگان برتر این حوزه معرفی خواهد شد.

 

تمامی حقوق برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ می باشد  ©